top of page

Tiché nebezpečí,
kterého si nevšimnete

Špatný metabolický stav lidí s cukrovkou může dlouhodobě vést k podráždění a poškození nervů. Syndrom diabetické nohy je jednou z možných komorbidit.

DW-12.jpg

Diabetická noha

Život ohrožující je zákeřná forma vývoje: Vzhledem k poškození nervů, v odborném žargonu „polyneuropatie“, která se dlouhodobě vyskytuje asi u jedné třetiny všech lidí s diabetem, tlakové body a drobné ranky na chodidle nejsou registrovány . Když se tyto boláky zanítí a vyvinou se vředy, označuje se to jako syndrom diabetické nohy.

Vzhledem k tomu, že hojení ran je navíc zhoršeno v důsledku diabetické metabolické situace a oběhových poruch v nohou, je syndrom diabetické nohy obtížně kontrolovatelný. Zvyšuje se riziko recidivujících ran, terapie je stále obtížnější a komplikovanější. V nejhorších případech může pomoci pouze amputace postižené oblasti nohy.

Ne každý člověk s cukrovkou trpí komplikacemi, jako je syndrom diabetické nohy. Zásadní roli zde hraje prevence. Postižený může také něco udělat, aby čelil nežádoucímu průvodnímu onemocnění: Každodenní kontroly nohou, s nimiž mohou pomoci i příbuzní, a výběr správné obuvi jsou dvě z nejdůležitějších opatření ke snížení rizik.

diabetic_feet.png
bottom of page